Karne Korkusuyla Çocuklara Tatili Zehir Etmeyin

Karne Korkusuyla Çocuklara Tatili Zehir Etmeyin

Zorlu bir eğitim öğretim döneminin ardından tatil sevinciyle birlikte karne heyecanı tüm çocukları sardı. Ancak karnelerin alınması bazı ailelerde sevinç ve coşku yaratırken, bazı ailelerde ise üzüntü ve mutsuzluğa neden oluyor.

Psikolog Emel Güler karne korkusu hakkında bilgi verdi. Ebeveynlerin beklenmeyen karne notları karşısında gösterdikleri aşırı tepkiler, çocuklar için kaygı ve endişeye sebep olabilir. Çocuğu suçlamak, eleştirmek kendisini daha da kötü hissetmesine sebep olur. Bu nedenle çocuğun olumlu yönleri ön plana çıkarılmalıdır. Çocuğun karne notu üzerinden değerlendirilmesi kendilik algısı üzerinde olumsuz etkiler yaratarak öz güvenini zedeleyebilir. Bu nedenle ailelerin çocuktan beklentileri, çocuğun yaşına, gelişim düzeyine, ilgi ve yeteneklerine, sorumluluklarına ve olanaklarına uygun olmalıdır.

ARNE HAYAT BAŞARISINI GÖSTERMEZ

- Karne zeka seviyesinin, ilgi ve yeteneğinin göstergesi değildir.

- Karne çocuğun hayat başarısının göstergesi değildir.

- Aileler karne notuyla ilgili duygu ve düşüncelerini çocuklarıyla paylaşıp çocuğun duygu ve düşüncelerini ifade etmesi desteklemeli

- Düşük notlar hakkında karşılıklı konuşularak nedeni tespit edilmeye çalışılmalı, çocukta farkındalık yaratmaya çalışmalı.

- Düşük notların nasıl telafi edileceği konuşulmalı, etkili çözüm yöntemleri gözden geçirilmeli

- Çocuklar güvende hissedecekleri sınırlara ihtiyaç duyarlar. Ebeveynlerin aşırı müdahale etmeden, sınırlar çerçevesinde çalışma planı oluşturmaları çocuğun sorumluluğunu almasına yardımcı olur.

- Çocuk başka çocuklarla kıyaslanmamalıdır. Her çocuk biriciktir.

- Olumlu yönleri mutlaka övülmeli ve desteklenmelidir.

- Çocuğun aldığı not üzerinden değerlendirme yapmak yerine dönem boyunca gösterdiği çabası vurgulanmalıdır.

- Dışarıdan sürekli müdahale etmek yerine, çocuğun zorlandığı alanlarda içsel motivasyonunu harekete geçirmesine yönelik yaklaşımlarda bulunmak önemlidir.

- Çocukla ilişki sadece okul, ders ve karne başarısı üzerinden olmamalı, her koşulda sevildiğini çocuğa hissettirmek özgüven için önemlidir.

E-Bülten’ e kayıt olarak en yeni haberler, duyurular ve güncellemelerden ilk siz haberdar olabilirsiniz...

Tüm hakları saklıdır.
Copyright © 2018